To już pięć lat na mapie Łasku…

Uczniowski Klub Sportowy Korab Łask – 5 lat za nami…

            Początek Uczniowskiego Klubu Sportowego Korab z Łasku sięga sierpnia 2017 roku. To właśnie wtedy pierwszy raz spotkali się jego założyciele. Nazwa “Korab” od wielu lat związana jest z naszym miastem, bo w herbie Łasku znajduje się właśnie złoty Korab użyczony przez jego założycieli – Ród Łaskich. Trudno o bardziej charakterystyczny symbol, mający związek z Łaskiem. Barwy, jakie zdecydowali się wybrać założyciele UMKS-u Korab Łask to czerwień i biel też doskonale kojarzone przez większość kibiców. Dzięki zapałowi grupy działaczy, w wyniku długotrwałych starań właśnie 16 sierpnia 2017 roku nastąpiło zatwierdzenie statutu klubu przez ówczesny zarząd i władze miasta. Na sportowej mapie powiatu łaskiego pojawił się nowy klub piłkarski „ Uczniowski Miejski Klub Sportowy Korab Łask”.

Miejscem treningów, które kojarzy się od początku z naszym klubem zostało boisko na ulicy Narutowicza, które użytkujemy od Gminy Łask. Jak większość z Was wie i pewnie widziała sami dbamy o ten obiekt z roku na rok starając się poprawić stan jego murawy czy choćby montując za pieniądze stowarzyszenia oświetlenie. Pozwala nam to organizować treningi również po zmroku. Niestety obiektowi temu do ideału sporo brakuje i większość drużyn trenuje również na boiskach CSiR przy ulicy Armii Krajowej 5 a, które są coraz bardziej oblegane przez małych adeptów futbolu z Łasku i okolic.

            Od samego początku celem nadrzędnym “Korabia” (bo tak prawidłowo należy wypowiadać jego nazwę) było szkolenie dzieci z założeniem ciągłości roczników. Oczywiście początki były trudne i w pierwszym roku istnienia klubu zaczęliśmy od dwóch grup szkoleniowych złożonych z dziewczynek i chłopców urodzonych w 2007 i 2008 (trenerzy Wiesław Siębor i Tomasz Matysiak) oraz w 2010 i 2011 (trenerzy Welsam Pereria De Macedo Conceicao oraz Bartosz Nebelski).

Rok później powstała drużyna seniorów, która rozpoczęła rozgrywki od najniższego poziomu, czyli od sieradzkiej klasy B w sezonie 2018/19 kończąc swoje pierwsze rozgrywki na trzeciej pozycji w stawce dziewięciu drużyn. W debiutanckim sezonie wyprzedziły nas drużyna Pogoni II oraz Olimpia z Karsznic i kolejny sezon ponownie zaczęliśmy w klasie B. W kolejnych rozgrywkach 2019/20 nie dajemy się wyprzedzić żadnej z ekip i po dwóch latach jesteśmy świadkami pierwszego awansu zespołu seniorów do klasy A. Trenerem drużyny i autorem awansu od początku powstania Korabia był Wiesław Siębor, który niedawno pożegnał się z naszym klubem.

Awans seniorów to nie był to jedyny sukces UMKS-u bo obok coraz lepszej drużyny seniorów powstawały kolejne drużyny i roczniki w Korabie. W 2018 zawiązał się najmłodszy rocznik z chłopców i dziewczynek (grały w nim m.in. Ola Szymczak i Julia Siekacz ostatnio zawodniczki Pogoni) a trenerem został Kuba Bednarek i Krzysztof Opyd, zawodnicy drużyny seniorów. Obecnie w roczniku 2012 trenuje 27 chłopców a w roczniku 2013 28 zawodników a drużyny prowadzi dwójka trenerów Krzysztof Nagrodzki i czynny  zawodnik naszego klubu Paweł Strzeszewski. W 2019 roku organizujemy I Turniej Interkontynentalny dla drużyn z rocznika 2007 i młodszych, który okazał się fajna imprezą i działacze klubu postanowili ze będzie to cyklicznie organizowany turniej oraz znak rozpoznawczy UMKS-u Korab. Zagrały w nim m.in.: Widzew Łódź, Klif Chłapowo, AP Stalowa Wola, TMS Suchary Suchy Las, SP Lipce Reymontowskie, PA Lututów, AKS SMS Łódź, Jutrzenka Bychlew I i II, UKS 95 Zatoka Puck oraz Górnik Libiąż.

 W międzyczasie rocznik 2010 i 2011 dzielą się na dwa roczniki gdzie w pierwszym trenerami zostają Waldemar Herman i Tomasz Dulas a w 2011 wspomniana wcześniej  dwójka, Tomasz Stasiak oraz Tomasz Matysiak. Z każdym rokiem staramy się podnosić jakość szkolenia i stawać się coraz bardziej atrakcyjnym klubem. W 2019 roku przystępujemy do programu certyfikacji szkółek piłkarskich organizowanego przez PZPN i otrzymujemy brązową gwiazdkę jako jedyny klub z powiatu. Niestety zdarzały się nam też porażki i jedna z nich jest właśnie strata tej gwiazdki. Powodów było wiele a najważniejsze z nich to takie że organizacyjnie i infrastrukturalnie nie byliśmy w stanie sprostać dość wysokim wymogom stawianym przez PZPN. Kolejna spora porażka która nie powinna nam się przydarzyć i jest sporą rysą w historii klubu to rozwiązanie rocznika 2010, którego obecnie nie mamy w piramidzie szkoleniowej naszego klubu. Niestety nie zawsze było kolorowo i pewnie niejedne porażki przed nami, na szczęście sukcesów, którymi możemy się pochwalić jest dużo więcej. Coraz więcej wychowanków pojawia się w mocniejszych klubach z województwa łódzkiego a są to choćby Patryk Szewczyk bramkarz łódzkiego klubu sportowego z rocznika 2007 czy broniący w ostatnim sezonie w drużynie juniorów Widzewa (Centralna Liga Juniorów) Kacper Morze z rocznika 2007. Kilku zawodników odeszło do Szkoły Mistrzostwa Sportowego do Łodzi czy jeszcze choćby do drużyn młodzieżowych niedawnego drugoligowca, GKS-u Bełchatów gdzie rozwijają swoje umiejętności piłkarskie. Niestety, ale poziom szkolenia czy choćby bazy treningowej wspomnianych klubów jest dla tych z Łasku w tym także UMKS-u nieosiągalny na dzień dzisiejszy.

            W 2021 roku organizujemy kolejny drugi (w 2020 nie odbył się z powodu pandemii) turniej interkontynentalny i okazuje się on kolejną dobrze zorganizowana imprezą. Tym razem gościmy drużyny z rocznika 2012. W międzyczasie awans do II ligi międzywojewódzkiej uzyskują drużyna 2007 gdzie trenerami byli  Paweł Nowak oraz Dominik Gromada. Niestety po sezonie gry spadamy ponownie do klasy okręgowej. Rozrasta się nam także liczba zawodników i drużyn. Powstają kolejne dwa roczniki. Rocznik 2014 z trenerem Wojtkiem Watałą i 2015/2016, w którym odpowiedzialnym za szkolenie jest Dawid Różycki.

            Mamy 2022 rok i za nami 5-lecie klubu UMKS Korab. Seniorzy osiągają najlepszy wynik w historii, wicemistrzostwo łódzkiej klasy A, grupy III a w Korabie razem z nowym naborem z 2022 roku składającym się z zawodników urodzonych w 2017 roku i młodszych (trener Gracjan Michalski i Adrian Gajewczyk), w klubie trenuje ponad 171 małych adeptów futbolu i 26 seniorów. Oprócz wspomnianej najmłodszej grupy (2017-2018), mamy drużyny w rocznikach 2015, 2014, 2013, 2012, 2011 oraz najstarszą juniorską złożona z zawodników urodzonych w latach 2007-2009 gdzie trenera Gromadę niedawno zastąpił Patryk Niciak i asystent trenera Dawid Tomczyk. Wszystkie drużyny biorą udział w rozgrywkach organizowanych przez Łódzki Związek Piłki Nożnej. Trzeci turniej Interkontynentalny, który zorganizowaliśmy właśnie na 5-lecie Korabia okazał się ponownie fajnym wydarzeniem co mogliśmy usłyszeć z ust zawodników i trenerów zespołów, które wzięły w nim udział. Były to Pogoń Zduńska Wola – Akademia Piłki Nożnej, Progres Akademia Piłkarska Zduńska Wola, Królewscy Złoczew, GKS Widawa, Miejski Klub Piłkarski Boruta Zgierz, Klub Piłkarski Krążkowy MUKS Włókniarz Pabianice 2014, KS Warta Sieradz – strona nieoficjalna, Football Academy Bełchatów, Konstantynowska Akademia Sportu oraz KS Tęcza Brodnia.

            Przed nami dużo pracy i zaangażowania aby z każdym miesiącem i sezonem osiągać coraz lepsze wyniki sportowe, rozwijać nasz klub i stawiać sobie coraz wyższe cele. 

Sport,  zwłaszcza  dla  młodych  ludzi,  to  jedna  z  dróg  do  rozwoju  i  samorealizacji.  W  takich  sytuacjach ludzie  dobrej  woli  mogą  służyć  pomocą.  Chcielibyśmy    serdecznie podziękować  władzą naszego miasta Łask, Gminie Łask oraz Starostwu Łaskiemu, wszystkim sponsorom, którzy wspierali nas od samego początkuza  okazane  wsparcie  i  chęć  wsparcia, wszystkim rodzicom i zawodnikom za pomoc w budowaniu Klubu Korab Łask.

Czasem wdzięczność trudno jest ubrać w słowa… wtedy proste – dziękujemy – zawiera wszystko, co chcemy wyrazić.